Webp.net gifmaker

Директно

Република Бугарија донираше 40 000 евра за реконструкција на подрачните училишта „Гоце Делчев“ во селата Радобор и Чарлија во општина Могила. Денес реконструираните школи ги посети бугарската делегација предводена од  министерот за здравство на Бугарија Кирил Анaниев, бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов и бугарскиот конзул во Битола, Димитар Иванов. 

Првата дама на Република Северна Македонија  Елизабета Пендаровска засади дрвце во дворот на училиштето во новачкото село Бач. Таму денес беше промовирана донацијата од Република Бугарија во износ од 45 000 евра со што се реновира покривот и внатрешноста на училишната спортска сала. Градоначалникот на Новаци Љубе Кузманоски ги пречека министерот за здравство на Бугарија Кирил Анaниев, бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов и бугарскиот конзул во Битола Димитар Иванов. 

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Елена Трајчевска, член на  Советот на Општина Битола, најдоцна за еден месец ќе добие принова,  а  ова е прво нејзино дете. По подолг период, Трајчевска  е прва жена во битолскиот Совет која станува мајка за време на советничкиот мандат. Таа веќе влезе во деветтиот месец, а на седниците на Советот активно   ги извршува своите обврски. Рече дека нема да отсуствува од седниците и по породувањето.

Денешниот студен, но сончев ден и првата подебела снежна покривка на Пелистер годинава, го покажаа целиот раскош на нашиот планински убавец. Двајца планинари, Живко Најдовски и Лазе Каранфиловски, утрово се искачија на Пелистер и ја доловија неговата убавина во зима

Е.М.

 78662066 485635052304176 5199618740047577088 n

78110231 380542636047647 4853945396809957376 n

 

Страница 1 од 115

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани