Дневно

Шо рече

Пред вечното дерби в сабота, новата трибина на стадионот под Тумбе Кафе го помина техничкиот прием

Пред вечното дерби в сабота, новата трибина на стадионот под Тумбе Кафе го помина техничкиот прием

01 Дек, 2022 Шо рече

   ФК Пелистер ги известува своите симпатизери, навивачи, љубители на фудбалот и граѓани на Битола дека новата трибина на стадионот „Петар Милошевски“ го помина техничкиот прием и целосно е безбедна и функционална.

Ифрит

Стечаен управник дозволил производство на канабис нелегално во фабрика на  која ѝ била одземена линценцата за тоа

Стечаен управник дозволил производство на канабис нелегално во фабрика на која ѝ била одземена линценцата за тоа

26 Ное, 2022 Ифрит

СВР Битола поднесе кривична пријава против В.Т.(74), Л.Н.(42), Ж.Н.П.(54) и Г.Т.(54), сите од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет, наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Од почетокот на јануари до средината на август, В.Т. како стечаен управник на правен субјект организирал и обезбедил услови на Л.Н., Ж.Н.П. и на Г.Т., кои биле вработени, да работат нелегално. Тие, иако знаеле дека поради констатитрани неправилности од Министерството за здравство му била одземена лиценцата за одгледување на растението канабис за медицински цели и отворената стечајна постапка за правниот субјект, продолжиле со производство во фабриката, соопштија од СВР Битола. 

Соопштенија

7 нови инфраструктурни проекти за рурална Пелагонија

7 нови инфраструктурни проекти за рурална Пелагонија

16 Ное, 2022 Соопштенија

   Младите од седум рурални општини од Пелагонискиот регион го изодеа „административниот пат“ до реализација на своите идеи. По иницијатива на 50-тина млади кои беа дел проектот „Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ во изминатите 12 месеци беа изградени две теретани на отворено во Новаци и Могила, се уредија два паркови во Демир Хисар и Кривогаштани, се опреми кино на отворено во Крушево и се уреди спортски терен во Долнени. Објектите се изградени со заедничко финансирање од Амбасадата на Кралството Холандија и општинските буџети. Апатичноста и пасивноста на младите од руралните средини во Пелагонија, трендот на иселување село – град и недовербата кон институциите беше причината организацијата Про Локал во соработка со уште девет локални партнери да организира интензивен процес на вклучување на младите во јавниот живот. Проектот „Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ функционираше како отворена Академија за лидери, активностите се реализираа на јазик разбирлив за младите – дигитално и на несекојдневни локации како...

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани