2win800x200

Еден новозаболен, двајца починати и 26 оздравени од КОВИД-19 во Битола

Јануари 04, 2021

Во последните 24 часа се направени 761 тестирања, а регистрирани се 106 нови случаи на ковид-19 во:


-Скопје 72
-Куманово 4
-Штип 2
-Прилеп 5
-Тетово 3
-Битола 1
-Кавадарци 4
-Гостивар 6
-Струмица 5
-Радовиш 1
-Кочани 1
-Берово 1
-Ресен 1

Починати се 20 лица, четири пациенти од Скопје (85, 63, 86 и 77г), еден од Куманово (65г), еден од Дебар (68г), двајца пациенти од Прилеп (75 и 81г), двајца од Битола (84 и 69г), еден од Охрид (55г), еден од Кавадарци (81г), тројца пациенти од Гостивар (55, 59 и 67г), еден од Крива Паланка (82г), еден од Крушево (49г), еден од Валандово (64г) и двајца од Неготино (66 и 80г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 603 оздравени пациенти од:
-Скопје 230
-Куманово 24
-Дебар 5
-Штип 18
-Прилеп 51
-Тетово 8
-Струга 30
-Велес 20
-Битола 26
-Охрид 54
-Кавадарци 27
-Гостивар 14
-Гевгелија 11
-Струмица 8
-Радовиш 8
-Кочани 10
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 7
-Берово 4
-Виница 2
-Кратово 3
-Свети Николе 4
-Кичево 7
-Ресен 3
-Неготино 20

Досега во земјата се направени вкупно 405.108 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84129, бројката на оздравени пациенти е 63532, на починати е 2550, а бројот на активни случаи изнесува 18047.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани