Webp.net gifmaker

Вилает

Битола Старт-ап е првото локално партнерство за вработување што се реализира со финасиска поддршка од Европска унија. Битола е единствена Општина, избрана помеѓу 12 апликации од различни општини, која го…
ФОРУМ 16 16 до 18 октомви, по трет пат, ја организираШЕ волонтерската активност во заедницата, а како една од активнстите во рамки на Кампањата против гласини „Гласно сокаче - Будно…
  Најтешките денови ги живее Битолската стара чаршија, а ковид кризата го покори и Широк Сокак. Нема уличка во Старата битолска чаршија што нема затворени дуќани, или како што велат…
Три делници  од  улицата  "Илинденска" се тампонирани  и спремни за асфалтирање. Една веќе е целосно завршена.
За најмногу пет години, од РЕК Битола ќе биде исклучен еден блок, а истата судбина ги чека и преостанатите два во наредните 10-15 години, во зависност колку тоа ќе го…
РК Еурофарм Пелистер 2 информира дека двајца ракометари пријавиле симптоми на коронавирус и по тестирањето нивните резултати се позитивни. Целата екипа, стручниот и медицинскиот тим се тестираа и се очекуваат…
Пет битолчанки кои се соочиле со најтешката болест на деншеницата, канцерот, иако со џип, деновиве се искачиле на највисокиот врв на Баба Планина, Пелистер.  Сите на возраст од 30 до…
Засега нема проблеми во процесот на згрижување на деца во градинките на ЈОУДГ "Естреја Овадија Мара", ја информирала градоначалничкатa Наташа Петровска, директорката на установата, Лидија Тфирст Митревска. 
Од ЈП „Водовод“ информираат дека интензивно работат на дефектите кои се појавија во водоводната мрежа на улицата „Димитар Илиевски Мурато“ во Битола. Поради оваа состојба изменет е сообраќајниот режим на…
Поради дефект на водоводната мрежа на улицата "Димитар Илиевски Мурато" во центарот на Битола, овој продолжен викенд, (сабота, недела и понеделник) ќе има промена на сообраќајниот режим.
Во должина од 2700 метри се чисти коритотот на реката Шемница по течението во атарот на селото Црнобуки. Работите ги изведува  водостопанското  претпријатие „Битолско Поле“, по договорот склучен со Општина…
На денешен ден, 6 октомври 1943, убиен е Трајан Белев-Гоце,  истанат припадник на македонското националослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскито дел на Македонија
Два нови големи дефекти се појавија утрово на водоводната мрежа, едниот на патот кон РЕК Битола, помеѓу селата Трн и Карамани. Другиот кон Кромберг&Шуберт. Екипите на ЈКП Водовод се веќе…
  Денес на регионот за ЈЗУ Центар за јавно здравје- Битола се потврдени 7 нови случаи на COVID-19:
На првиот училиштен ден, градоначалничката Наташа Петровска го посети ОУ „Коле Канински“, каде го следеше текот на спроведувањето на протоколите за изведување на настава со физичко присуство за учениците од…
Страница 1 од 43

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани