Webp.net gifmaker

Вилает

Современа повеќенаменска механизација во вредност од 3.300.000 денари која ќе ја користи ЈП„ Комуналец“ , намени општина Битла од  грантот  од 7.238.850 денари од  Светска банка во  Министерството за финансии за…
Паркот за деца и лица со посебни потреби лоциран кај градското Шеталиште, од денес е во надлежност на Општина Битола, а ќе го одржува ЈП „Комуналец“.
Од 1 јануари до  30 септември годинава пријавени се 44 случаи на семејно насилство врз жени во градот Битола и 13 случаи на насилство врз жени по селата. Аница Аврамовска…
Соња Николовска, позната по аферите со ТАТ, додека одлежува затворска казна во затворот „Идризово“ напиша поезија, објави мкд.мк. Во неа пишува за љубовта, за хуманоста, за пријателството, за скромноста, за…
Битола годинава ќе биде домаќин на караванот на 51-виот Празник на мимозите, кој го организира Општина Хергег Нови, Црна Гора.
Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство Трајан Димковски при неговата посета на општина Новаци, заедно со градоначалникот Љубе Кузманоски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој…
Колку битолчани беа побогати во минатото покажува петминутната снимка направена за време на социјализмот во Битола, а објавена од Алберт Сулеј на јутјуб. На снимката се гледаат полни улици луѓе,…
Деновиве во повеќе наврати споделуваме фотографии од сончевиот јануари на Пелистер, а посебна убавина има Нижеполе.
Организација на жена од Битола ја испочитува традицијата и заврти мазник со паре. Да го најде парето среќа имаше претседателката Светлана Петковска. Досега не испуштила ни една Василица да врти…
Верни на традицијата, а и со желба да внесат среќа во животите на своите штитеници, мазник со паре се вртеше и во Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост.…
Роза Ѓалевска долгогодишна медицинска сестра имаше среќа да ѝ падне парето од мазникот што го сврти медицинскиот тим од Детското одделение при битолската болница, синоќа во ресторанот „Грне“. Роза за…
Планинарката Илинка Ристевска,  е годинешниот среќник кој го најде парето во мазникот што го вртеа членовите од Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ од Битола. Околу педесетина планинари денес во помошните простории на…
Фасцинантни фотографии од Пелистер се објавени на фб профилот на ботолчанецот Зоран Талевски
Нов шеф на стручниот штаб на РК Еурофарм Пелистер ќе биде  Жељко Бабиќ, поранешен селектор на Хрватската ракометна репрезентација и тренер на РК Загреб, РК Мешков Брест и РК Горење…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани