Вилает

По санацијата на кровната конструкција на сите објекти од градинката „Коца Василева“, во тек се изведбени активности на фасадата, со што комплетно се затвора процесот на надворешната реконструкција на објектот,…
СОУ „Таки Даскало“ Битола со бројни активности го одбележа својот патрон празник 3 мај. Во рамките на активностите, училиштето издаде нов број на училишното списание “ГРСТ“, чии главни уредници се…
Со цел зголемување на веќе постојните капацитети за згрижување на стари и изнемоштени лица, на просторот на поранешната касарна во Битола,  во тек е изградба на три сместувачки капацитети за…
Како што опаѓа бројот на заболени деновиве во Битола,  се намалува и притисокот во КОВИД центарот во Клиничката болница, каде вкупно се хоспитализирани 110 пациенти. Во изминатите 24 часа имало…
  Започнаа градежните активности околу рехабилитацијата на ул. „Смилевски конгрес“и ул. „Младински бригади“, во должина од 825 метри, кои се во Нова Битола
Денеска во Битола се регистрирани 44 новозаболени, а оздравени 67 пациенти, а починале 2 лица на 79 и 85 години.  Активни се 1183 случаи. Во КОВИД центарот во Клиничката болница…
Ви ја пренесуваме последната математичко статистичка анализа на универзитетскиот професор од Техничкиот факултет во Битола, др. Дејан Трајковски
Во пресрет на 25-ти април, Денот на основањето на ДНУ/МНД-Битола, Македонско научно друштво-Битола на јавноста и презентира изложба на фотографии и документи – „Наши години“. Изложбата е поместена во Фоаје…
На денешен ден, 22 АПРИЛ 1945, кај Славонска Пожега, Хрватска загина Јонче ЃОРЃИЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Графичката струка од СОУ „Таки Даскало“ – Битола во соработка со Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ деновиве реализираше донација на книги и обележувачи за книги по повод 23 април…
Во тимот на Клиниката за кардиохирургија, што ноќеска ја изврши трансплатацијата на срце има уште еден  лекар од Битола. Станува збор за анестезиологот д-р Јасмина Илиевска. Министерот Венко Филипче се…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани