Webp.net gifmaker

Вилает

Место класична честитка за Осми март, на своите читателки Апла.мк им го честита Денот на жената со бесмртните стихови од доајените на македонската поезија посветени на жената. Ацо Шопов во…
-Малиот Битолски Монмартр е пренатрупан со детски цртежи,скулптури,инсталации... Пристигнати преку 300 пакети со преку 25.000 детски творби од преку 35 држави за конкурсот за учество на Малиот Битолски Монмартр 2020…
Во рамките на програмата „Зајакнување на општинските совети“, во Битола започна првата форумска сесија во која директно учестсвуваат граѓаните и преку која, како краен продукт треба да биде избран проект…
Огромен интерес покажа битолчани за гостувањето на новосадскиот женски квартет „Фрајле“ закажан за 29 февруари година во Центраот за култура во Битола. Поради голема навалица на битолчани кои бараа карта…
Основното училиште „Елпида Караманди“ од Битола за првпат по долго време реализира Ерзмус плус проект за технолошко зајакнато училиште. Училиштето е домаќин на 40 ученици од земјите партнери Шпанија, Полска…
Она што некогаш беше Југославија, сега сакаме да го наречеме регион, така ни е полесно. Синоќа во Херцег Нови, беше регионот на едно место. По 51-ви пат се славеше мимозата…
Битолскиот Завод и музеј го промовираше 22. Зборник на трудови, научно списание од исклучително значење за оваа институција, кое годинава, по подолга пауза, го финансираше Министерството за култура.
Две раце што се ракуваат, како порака за добредојде во Битола, јарболи со знамиња на земјите кои имаат конзулати во Битола и нивното ритмичко вертикално издигнување, што треба да ја…
Времето утре ќе биде променливо облачно и студено до сончеви периоди, а минималната температура во Битола ќе се спушти до -9 степени. Од сабота метеоролозите најавуваат стабилно време со постепен…
Во Горната Гимназија го стекнав моето јас, кое до денес не го сменив! Ова е еден од морето позитивни коментари што можат да се прочитаат на социјалните мрежи од страна…
Видео материјал од врвот Пелистер кој никого нема да остави рамнодушен изработи Пантелејмон Трпчевски, ученик од четврта година во Гимназијата „Јосип Броз Тито“ од Битола. Материјалот изобилува со снимки од…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани