Денес

Независните синдикални организации на двете општински јавите претпријатија „Водовод„ и „Паркинзи“, се наметнаа како релевантни партнери во разгoворите   преку кои се издејствува линеарно зголемување на платите во нето износ од…
На Националното првенство на младинци/ки, 24 - 25.06.2022 во Скопје битолските атлетичари блескаа.  - Наталија Чона на 100 метри, на 3то место, со личен рекорд од 13.22 - Христијан Котевски…
АД ЕСМ понуди цена на произведената електрична енергија од 48 евра за мегаватчас за периодот јули-декември 2022г. Цената за претходното шестмесечје, јануари-јуни 2022г изнесуваше 41е/МWh. Корекцијата на цената мора да…
Митра Ристевска припаѓа на едно од четирите згрижувачки семејства во Битола. Таа веќе 15 години одгледува дете кое останало без родителска грижа. Во нејзиниот дом е од најрана возраст, сега…
Под мотото „Мислата е слободна“, а со театарски спектакл „Магбет“на полскиот театар „Александар Вегиерко“ во режија на Грегор Суски, утре вечер од 20 часот во Народниот театар од Битола започнува…
На 68 години по кратко боледување почина примариус д-р Елеонора Адамовска, епидемиолог која работниот век го мина во Заводот за здравствена заштита во Битола. Елеонора порано беше и раководител на…
МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ (во °С) 22 Попова Шапка, 25 Лазарополе, 27 Крушево, 28 Маврови Анови, 29 Берово, Крива Паланка, 30 Охрид, 31 Претор, 33 Скопје – За. Рид, Прилеп, Штип, Тетово,…
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски  заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, извршија увид во рехабилитација на регионалниот пат Градско - Прилеп. Овој дел од регионалниот…
Како дел од програмата на Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ“, во организација на Француската алијанса, а со поддршка од општина Битола, синоќа се одржа 20 јубилејно издание на Фестивалот „Солстис“…
Страница 1 од 288

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани