Денес

На ден 6 ноември 1944 година во борбите за ослободување на Штип загина борецот Димче Лахчански. Димче Лахчански е роден во Битола на 28 јуни 1923 година во имотно семејство,…
Поп-рок хорот „Битвокс“ беше дел од настанот со кој РЕК-Битола го одбележа јубилејниот 40. роденден. Марина Коруновска заедно со Александра Ристовска и Михајло Трајковски и членовите на поп-рок хорот „Битвокс“…
Гинеколози од цела држава се собраа на стручен состанок во Битола, средба што не ја реализирале цели 30 години.
Како дел од програмата по повод одбележувањето на Денот на ослободувањето на Битола, се одржа традиционалната ноќна атлетска трка „4 Ноември“.
Денеска (03.11. 2022) во 17.30 часот од страна на полициски службеници од СВР Битола -ОВР Прилеп пред новата автобуска станица во Прилеп е лишен од слобода К. Р. (30) од…
Општина Битола работи на изведбени проекти за велосипедски патеки на улиците „Васко Карангелевски“ и „Партизанска“, а идната година се очекува да започне изведбата на терен, соопшти Борче Димитровски, секретар на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани