Денес

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Преку ноќта и утре ќе има повремени врнежи од дожд на пониските места, од снег на планините, а во северните делови понекаде врнежите ќе преминуваат во…
  Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози. Намалена видливост поради магла до 70 м. има во Крушево. По усеците и клисурите можна е појава…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 4 ЈАНУАРИ 1902 Во село Ѓавато, Битолско, е роден Трајан БЕЛЕВ-Гоце, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.…
Првиот ден во новата година го дочекале кај домаќини на кои им го гаснеле оџакот, деновиве гаснеле пожари предизвикани од украсни светилки на елки, од соларни уреди, а за Бадник…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани