Шо рече

Учениците од Гимназијата „Јосип Броз –Тито“ уште еднаш ја потврдија својата драмска и театарска умешност, подготвувајќи театарска претстава во која режијата, сценариото, улогите, кореографијата, костимографијата и другите пропратни елементи ги подготвија и ги изведуваат учениците. Претставата „Далеку, а сосем тука“ е под менторство на професорката по клаични јазици Софија Бејковска. Режијата и сценариото се на матурантката Бисера Стефановска, а како асистен на режија и сценарио се јавува Ангела Цветковска и асистент на сценарио Ана Марија Петровска.

Премиерата за вработените од Гимназијата е закажана за 31 мај, на летната сцена во Тумбе кафе, а следните два дена, на први и втори јуни, ќе има реизведби за учениците од Гимназијата. 

„Постоеше непишано правило кај учениците од Средното ветеринарно училиште во Битола на кој било лош професор да му се избушат гумите. Во исто време, имаше правило никогаш да не се наштети на велосипедот на Владимир Костов, зашто беше толку добар, но и многу опседнат со литература, па не би знаел да си го поправи“, раскажа писателот Божин Павловски една од многуте анегдоти за неговиот поранешен професор, писател и почесен член на МАНУ, Владимир Костов (1932-2023).

Денес заврши јавниот повик на Општина Битола за субвенционирање на дел од трошоците на граѓаните за набавка на инвертер клима уреди.

Поради големиот интерес, градоначалникот Коњановски, побара од Советот да донесе одлука за проширување на предвидените средства за оваа намена, со цел да се создаде можност за субвенционирање на сите граѓани кои доставиле комплетна документација и ги исполнуваат условите од јавниот повик

Нова телевизија од  забавно општ  карактер ќе зрачи локално во  скопскиот регион. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на седницата одржана во понеделникот му даде дозвола на компанијата Преобразение, чиј основач, сопственик и управител е теологот Петар Каревски, кое е световно име на  Преспанско пелагонискиот владика 

Во престојните два викенда ќе се одржат турбо културно инјектирање од страна на Центарот за култура во Битоа. Во негова организација за овој викенд, на 24 и 25 февруари планирани се два концерта насловени како „Засекогаш во срцата“, а посеветни на Тоше Проески, за кого ова ќе биде петти јубилеен концерт и на Пепи Бафтировски. Концерите се со почеток од 20 часот. Настапуваат пејачите Бојан Маровиќ од Србија, од македонските музичари Викторија Ловба, Ламбе Алабаковски, Димитар Андоновски, Александра Јанева, Бојан Стојков, Сефедин Бајрамов, Сара Гигова, Марија Митровска и Марија Цветановска во придружба на Камерниот опркестар од Битола, а диригент ќе биде Владимир Димовски.

Следниот викенд на 3.03.2023 година на програмата на Центарот за култура е музичко-поетска вечер „Наша вечер“ со познатиот српски актер Иван Босиљчиќ, сопруг на пејачката Јелена Томашевиќ, познат по неговите улоги во филмовите работени по делата на Мир-Јам. Пред битолската публика ќе се престави со поезија и песна, а со него доаѓа и неговиот бенд. Концертот е подготвен со сопствени средства на Центарот за култура, а билетите се веќе во продажба.

„Мило ми е што програмата на Центарот за култура не е примамлива само за битолската публика, туку имаме гости и од цела држава. Мојот фокус на културната понуда се однесува на тоа да дадема простор што повеќе на македонските уметници , а особено на битолските , па и поголемиот број изведувачи кои ќе настапат на концертот „Засекогаш во срцата“ се битолачни, а некои и млади имиња за кои македонската музичка сцена допрва ќе слуша, а веќе се и ученици во Средното музичко училиште каде што започнал и Тоше Проески“, рече директорката на Центарот Маја Андоновска-Илијевски.

Таа се осврна и на програмата што годинава е поддржана од Министерството за култура, истакнувајќи дека покрај скратениот буџет ресорното министерство им дало добра основа со која можат да работат на креирање сериозна културна понуда за публиката.

Од Министерство за култура за Фестивал на монорама кој годинава ќе се случува од 12 до 20 мај одобрени им се половина милион денари. Селекцијата е веќе направена и се најавува интересна програма. За 9.Детска работилница 70 000 денари, 48 Државана иложба 50 000 денари, Фузија или преземање на изложба од Центраот во Струга 15 000 денари, Монографски каталог по повод 40 години творештво на Дрган Најденовски и ретроспективна изложба 150 000 денари, Сонувајќи ја природата- изложба на Стефан Малбашиќ 45 000 денари, Иложба на Мочи и фотографот Нашоку 100 000 денари.

За објавување на конкурс на македонски монодрами 55 000 денари.

„Сакам да го обновам она што во минатото се случувало и да ги поттикниме македонските автори да создаваат монодрами како жанр. Со овие пари ќе го распишеме конкурсот, а следната година се надевам дека ќе зборуваме и за печатено издание на најдобрите монодрами кои ќе пристигнат“, рече Андоновска- Илијевски.

Во однос на музичката дејност за концертот „Засекогаш во срцата“ добија буџет од 100 000 денари, Новогодишен концерт со Камерниот оркестар 300 000 денари, концерт Џез вес 100 000 денари, Интимна вечер со Крсте Роџевски 150 000 денари, Концерт на филмска муизика со Дувачки оркестар 150 000 денари, 15 издание на Музика од светот 1 000 000 денари.

Во филколрана дејност Фестивалот Илинденски денови 2,2 милиони денари, издавање на носач на звук на кларинетистот Стојан Трајковски 100 000 денари, Семинарот на традиционална музика и песна 150 000 денари и Симфонија концерт на Благојче Трајковски 200 000 денари.

Вкупно од сите проекти 5 470 000 денари.

Од инвестициските проекти добија средства за изолација на клима комори 205 320 денари и клима уреди во Мала сала 200 000 денари.

Страница 1 од 49

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани