Шо рече

„Важно ни е општините да можат да ги сервисираат потребите на граѓаните а не само на вработените. Се планира успешните општини, пред се тие што успешно ќе управуваат со своите приходи од локалните даноци и такси да бидат дополнително наградени од државата, како и систем за поддршка на помалите општини кои што немаат доволно сопствени извори за финансирање, рече министерот за локална самоуправа Горан Милевски на онлајн состанокот со Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа.   

- Ковид кризата влијаеше и на функционалноста на општините, преку зголемување на трошоците за дезинфекција на јавните површини, за поддршка на граѓаните, намалена наплата на локалните даноци, такси и услуги пред се поради стравот на граѓаните од ширење на контакти. Во 27 општини е регистрирано опаѓање на приходите, а во 49 се намалени инвестициските активности што дополнително има влијание на развојот и на услугите, рече министерот Милевски, кој истакна дека во овие вонредни околности општините со конкретни мерки на намалување на некои локални такси ги подржале локалните бизниси и локалната заедница, а и централната власт наменски ја помогнала работата на јавните претпријатија со цел услугите да се извршуваат непречено и во периодот на здравствената криза“, рече министерот.

,,Ооооооо ботови партиски, следбеници, обожаватели, вљубеници, фанатици и слични својства на обожување кон ликот и делото на ВМРО ДПМНЕ, Левица, рекетари, “новинари”, “ лечени” новинари, луѓе кои дома немаат друга работа освен да колнат, псујат и да ми ја мешаат фамилијата, универзитетски професори од кои се очекува да се залагаат за вистината а не да бидат први кои ќе ги допотпалат огнот и разно разни “експерти” кои не го владеат MS Word :не ме думајте дотолку, јас сум супер! До клетвата да напишевте со помин, можеби ама МОЖЕБИ ќе ви се поништеше клетвата... сега веќе доцна е.". Ова го напиша пратеничката Бисера Костадиновска-Стојчевска на нејзиниот фб профил откако попладнево по нејзиното гласање во скафандер за антикризните мерки, зашто е ковид позитивна, беше изложена на јавен линч од напади, пцовки, клетви и навреди. 

 

Во текот на овој период се врши активна имунизација на населението во цела држава, а во тек се и подготовките за отворање на регионални центри за активна имунизација на населнието по региони. Еден од тие региони е и Битола каде ќе има регионален центар за масовна имунизација на жители од нашата општина и од околината. Важно е масовно да се изврши имунизација на насечението за да се вратиме во нормалниот тек на живеење, изјави Весна Спиркоска, директор на Здравствениот дом од Битола.  

„Чудни се деструктивните политики што ги води опозицијата во овој момент и не носат ништо други освен опозиционерско деструктивно однесување кон сите активности кон оваа Влада и Министерството за здравство. Често пати сум го поставувала прашањето што населдивме со нашето доаѓање на власт, што ќе се случеше доколу оваа пандемија со ковид-19 беше пред четири години? Со сигурност можам да тврдам дека во тој момент со големиот недостаток на медоцински кадар, со руинираните простории каде работеа медицинските работници ќе беше тешко да се сроведат вакви активности какви што сега спроведува Министерството за здравство„, рече Спиркоска.  

Таа потсети дека во овој временски период од четири години извешени се голем број вработувања на здравствени работници, пред се на доктори и нивно упатување на специјализации, исто така вработени се патронажни сестри, овозможен е волонтерески стаж од шетмесечна волонтерска пракса на доктори кои активно се вклучуваат во здравствениот систем во овие тешки моменти, исплатени се сите средства кои ги заслужуваат вработените во здравствениот сектор, што не беше случај пред четири години. Рече дека извршени се големи реконструкции благодарение на Министерството за здравство и влогот на министерот Филипче. Само во Здравствениот дом се реконструирани Службата за итна медицинска помош, комплетно со сосптвени средства на Домот, Одделот за советовалиште, Одделот за детска превентивна стоматологија, за школска медицина и еден куп други простории. Набавен е огромен број на медициска опрема за да се извршуваат квалитетно медицинските услуги. Додаде дека нема повеќе паралелен увоз на медикаменти како што се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. Нема ни потпишување на тендери зад затворени врати. 

„Вравотувањата ни овозможија да ги преземиме неопходните активности што ги налагаше пандемијата. Беа отворени пунктови за брзи тестирања со ковид тестови, кои се извршуваат редовно без никаков застој и се планираат според потребите на населението. Има уште тестови и не е трочно дека ги нема брзите тестови за тестирање во здравствените институции, исто како што не беше точна ни информацијата дека нема да има доволно вакцини за сезонски грип зашто не само што беа доволни туку и останаа, зашто со превентивните мерки , со носењето на маски воопшто и го немаше сезонскиот грип. Не е точно дека во здравствените институции не постојат заштитни средства за здравствените работници, имаше и донации од Министерството, а и набавки на самите институции“, додаде Спиркоска. 

 ЛК при СДММ Битола и Форум на жени при СДСМ Битола ја разубавија Зоолошката градина по повод Светскиот ден на уметноста.

,,На денот кога светот јаслави  уметноста, ја одбравме Зоолошката градина бидејќи таа е една од оние катчиња каде битолчани можат да дојдат со своите деца и да се забавуваат на отворен простор почитувајќи ги сите ковид мерки", рече Тања Крнчева  од СДСМ. 

Владата донесе одлука, од утре 10 март, па во следните 12 денови, поточно до 22 овој месец ќе има полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро. 

„Одлуката е воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот сабајле, почнувајќи од утре вечер, 10 март, до наутро во пет часот на 22 март. Тоа се неполни две седмици, односно 12 дена. Ќе го следиме целиот процес и имаме предвид дека во април доаѓаат рамазанските пости и други прзници, па одлуката има и превентивна цел покрај причините за зголемувањето на самите бројки. Апелирам до сите граѓани максимално да се почитуваат одлуките. Ќе следуваат засилени контроли од страна на МВР и други инспекции. Ќе следуваат зашто граѓаните очигледно се опуштија во делот на почитувањето на мерките за лична заштита како што се носење на маска, дезинфекција, негрупирање и друго. Алармира самиот број на заразени граѓани дека итно мора да се преземат мерки, а ни треба најмногу помошта од граѓаните. Угостителските објекти се очекува да се придржуваат до мерките, дадени се пособни инструкции од Владата за позасилени контроли со конечна цел да продолжи економски да живее државата, а сепак да ги маркираме најголем дел од оние граѓани кои се социјално најактивни, општествоно најприсутни, а  тоа се младите кои се најголеми пренесувачи на заразата, понекогаш и без да знаат“, рече премиерот Зоран Заев.   

 

 

Министерот за правда Бојан Маричиќ, во присуство на претставниците на УПОЗ и Независниот синдикат на судска полиција, го потпиша правилникот за зголемување на платите на судската полиција. Со ова се решава долгогодишниот проблем на овие службеници кои бараа зголемување на платите. Потпишувањето на правилникот е резултат на повеќе месечните преговори.

Откако во Битола е потврден првиот случај  на британската мутација на КОВИД-19, градоначалничката на Битола Наташа Петровска, која раководии со локалниот Кризен  штаб, вели дека ситуација се следи, во моментот нема простор за паника, но треба да сме претпазливи.

Денес, по повод Светскиот ден за борба против дискриминација, уште еднаш се потсетуваме на нашата обврска за градење на еднакво, праведно и правично општество. Нашите заложби за нулта дискриминација ги остваруваме преку конкретни законски решенија, изјава пратеничката во Собранието на Република Северна Македонија од редовите на СДСМ Битола - Бисера Костадиновска- Стојчевска.

„Владата предводена од СДСМ направи сериозен исчекор во борбата против дискриминацијата. Го усвоиме Законот за спречување и заштита од дискриминација кој обезбедува сигурност и заштита на правата на граѓаните, а низ транспарентна постапка избрана е и професионална Комисија за спречување и заштита од дискриминација. Со новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација за прв пат како дискриминаторски основи се вклучени сексуалната ориентација и родовиот идентитет. Владата предводена од СДСМ останува посветена на интересите на сите категории граѓани и продолжуваме да работиме во нивен интерес. Градиме еднакво општество за сите, водени од тоа дека секој има право на достоинствен живот без оглед на возраст, пол, расна и етничка припадност или убедување“, рече Костадиновска-Стојчевска. 

 

Расте бројот на позитивни случаи во земјава, но здравствените власти велат се прават анализи на што се должи ваквата состојба, дали на британскиот сој на вирусот кој има значително повисока преносливост или пак на непочитување на мерките

Министерката за образование Мила Царовска оствари средба со вицепремиерот Артан Груби на која дискутирале за одредени неправилности во учебниците кои треба да се отстранат. Таа го посочи и учебникот по географија на албански јазик за втора година гимназија дека содржи несоодветна содржина. Рече дека ќе се воведат совремни фиктри  кои ќе дозволат само влез на граѓански вредности во образованието. 

ВМРО-ДПМНЕ денес обвини дека партијата на власт спроведува партиски вработувања во јавните претпријатија и во Општина Битола, а дека битката во СДСМ за кандадат за градоначалник ја плаќаат граѓаните од џеб. Од СДСМ демантрираа и го повикаа претседателот на ОК на ВМРО – ДПМНЕ во Битола, да си го ажурира членството кај нив или да си земе исписница.

Започна исплатата на парите од повратот на ДДВ за сметките скенирани во последните три месеци од минатата година. Над 6 милиони евра се враќаат кај граѓаните. Сите битолчани кои скенираат сметки,добиваат дел од ДДВ-то што го платиле, со што се зголемува буџетот на секое семејство и продолжува битката со сивата економија. По овој основ, лани граѓаните добиле назад над 16 милиони евра.Повратот на дел од ДДВ-то е наше исполнето ветување кон граѓаните, изјави Елеонора Илиевска, советник во Општина Битола од редовите на СДСМ Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани