Двајца битолчани се угушија од чешмата во Кисела Вода

Октомври 26, 2022
Фото архива од друг извор во Битолско Фото архива од друг извор во Битолско

Озлогласената чешма во месноста Кисела Вода во Битола зеде нови жртви. Овој пат од смртоносниот гас што го испушта изворот се угушија битолчаните А.Н. (68) и К. Н. (63). Од СВР Битола соопштија во 16.24часот од Итна медицинска помош-Битола било пријавено дека кај изворите на кисела вода на место викано.„Сребрена вода“ во близина на с.Крстоар-Битола, имало две починати машки лица. За настанот е известен јавен обвинител. Од страна на екипа од ИМП била констатирана смрт. По наредба на јавен обвинител, телата на починатите се предадени за обдукција.

IMG c8035206748457e3aa728fe4a2c0dee1 V

Од Битолската протовпожана единица соопштија дека тројца пожарникари со маски и опрема слегле кај јамската чешма и ги извлекле двајцата мажи, но веќе биле мртви.

IMG ebf8f0f42f868d114cbc2e941b201d24 V

Неофицијалчно се работи за браќа, а очевидци раскажуваат дека двајцата пешачеле и слегле кај јамската чешма со кисела вода.

IMG 51f63232f2f37e4a3e1b13c9f25ede64 V

Оваа таканаречена чешма убиец во Битолско доасега има одземено повеќе животи. Надлежните во изминатите години имаа соопштено дека со тоа што е спуштена под површинското ниво долу собира отровен гас кој е причина за повеќе смртни случаи до сега. Во деведесетите години на овој начин после матуркста забава се имаше угушено матурант од Битола.

IMG 4332e58eab3c4d13a48f8aabb0487374 V

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани