БТ Прес

Локалната власт предводена од ДПМНЕ и Поинаку и силниот земјотрес што вчера ја погоди Битола го исполитизира. И покрај фактот што во Општина Битола постои Комисија за проценка на штети…
По вчерашниот демант на пресот на СДСМ што го испратија од  Општина Битола  дека за 2022 година е планирано да се набават возила во износ  од 3 милиони денари или…
Директорот на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола,  Бојан Стефановски, оствари работна средба со Роналд Шункнехт од германската организација „Југендстил“.
Факултетот за биотехнички науки-Битола по иницијатива на Факултетското студентско собрание спроведе еколошка работна акција за чистење на дворот околу факултетската зграда.
На 30 октомври, сабота, во 19 часот во Малата сала на Центарот за култура во Битола, ќе се одржи промоција на книгата „Патување низ животот со музика“ чиј а втор…
Ниту еден трик, ниту еден измислен и анонимен лик, најавен како “успешен бизнисмен” со туѓи пари, нема да ви помогнат да се оправдате за четирите одземени години на Битола и…
Ликовни уметници од Германија, Србија, Саудиска Арабија, Црна Гора, Грција и Македонија ќе бидат дел од 17-тото издание на Меѓународна колонија „Де Ниро“Битола, која што ќе се одржи од 20-ти…
  „Граѓаните од Битола и регионот сега имаат лесна врска со големиот број рекреативни локации под Пелистер и брза врска со ски центарот „Стрежево“. Ова е особено важно и за…
За првпат е потпишан Колективен договор меѓу Министерството за образование и Самостојниот синдикат за образование и наука на кој се приклучи и Независниот академски синдикат.
Полека, но сигурно “паѓаат маските” на, до денес, скриените подбуцнувачи на револтот од најавените реформи во основното образование, а воедно и на поддржувачите, ако не и организаторите, на бојкотот на…
Oд понеделник 26.04.2021 година, почнува етапната исплата на априлските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи…
Битолската ВМРО-ДПМЕН на прес конфернеција праша дали членови на управните одбори на јавните претпријатија во Битола   не се појавувале на состаноците, но земале пари што не ги заслужуваат
На обвинувањата на партискиот  секретар  на ОК на ВМРО ДПМНЕ и поранешен советник, Никола Котовски, за злоупотреби при набавката на фотоволтаиците во ЈП "Пазари",  денеска се огласија и прозваните,   директорот…
Страница 1 од 11

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани