Webp.net gifmaker

Денес

„Графопрес“ е списание на графичката струка од СОУ „Таки Даскало“ – Битола. Првиот број е издаден во февруари 1998 година. Го подготвуваат учениците од графичката струка заедно со наставниците по…
  Битола вечерва е погодена од силно невреме проследено со пороен дожд и град со големина на орев. Силните врнежи повторно ги поплавија улиците и го отежнаа движењето на пешаците…
  ОУ Даме Груев од Битола, спроведе истражување за онлајн наставата, кое за време на пандемијата од КОВИД-19 беше вистински предизвик, а резултатите од овва истражување, слабостите и предностит е…
Далматинска песна и специјалитети за Денот на државноста на Хрватска во Битола Со неколку активности во Малата сала на Центарот за култура во Битола беше одбележан Денот на државноста на…
На Домот за стари лица во Битола „СЈУ Рајдер“ беше донирана облека, која поради ограничувања на ковид-19 се изврши само до влезната врата од објектот за да не се загрозат…
За првпат откако е отворен во педесеттите години од минатиот век , темелно се реконструира внатрешноста во Здравствениот дом во Битола, по целосна обнована Службата за Итна медицинска помош пред…
  Екипите на ЈКП "Водовод" Битола веќе 18 часа работат на изнаоѓање на дефектот на главната водоводна мрежа F150, на потегот од кружниот тек на влезот кон градот до детската…
Додека Битола е зафатена повторно од голем иселенички бран, Интимен театар поготви премиера која раскажува за желбата на група млади луѓе да останат во родниот град. Претставата „Леонс и Лена“…
Со цел на едно место граѓаните да добијат повеќе услуги од дражавните институции, во Битола денес е отворен центар за јавни услуги „Една точка за услуги”, проект на Министерството за информатичко општество и…
На неколку часа пред натпреварот на ЕУРО 2020 помеѓу Македонија и Украина,  атмосферата во Букурешт е вжештена. Голем број Македонци заминаа за Романија да ја бодрат од трибините македонската репрезентација.…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани