Денес

Повеќе од 70  битолчани денес, недела, 30.10.2022 година зедоа учество во акцијата за обнова на "Копанки".
Летното сметање на времето во 2022 година завршува на 30 октомври во 03:00 часот, така што со поместување за еден час наназад времето во 03:00 часот се смета како 02:00…
Денеска започна дотурот на материјали за обнова на планинарскиот дом Копанки на Пелистер, откако Советот на Општина Битола ги префрли средствата за оваа намена на ПСК Пелистер. Од клубот деновиве…
Поинаку проектираше и изработи метално корито за од камионот кој го бери ѓубрето низ градот да не течат отпадни течности низ улиците. Од Поинаку на социјалните мережи се пофалија дека…
На 26.10.2022 во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода А. Д.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле…
Во пресрет на Денот на ослободувањето на градот – 4 Ноември, општина Битола, подготви програма со различни настани низ кои се презентираат значајните и традиционалните вредности на градот, низ културно…
РЕК Осломеј е во 48-часовен прекин поради пукната цевка, како најчест дефект во термоелектраните, кој брзо се санира. Производството на електрична енергија за потребите на регулираниот пазар (домаќинства и мали…
„Им благодарам на Габриела и на Кирче за вкусниот тост, за љубезноста и за разговорот на крајот на овој ден во убавата Битола. Сега веќе знам каде на Широк сокак…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани