Денес

Градежните активности за кои Општина Битола имаше склучено договор со Гранит за изградба на северната трибина на Стадионот „Петар Милошевски“ во Битола се целосно реализирани. Тоа значи дека заврши изградбата…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и ООУ „Даме Груев“, заеднички го одбележаа Месецот на книгата и Меѓународниот месец на училишните библиотеки. Официјалното одбележување на Денот на библиотеките…
 На 08.11.2022 од страна на полициски службеници од СВР Битола од ул „Бул.1ви Мај" во Битола го лишиле од слобода Д. Д.(34) од Битола. Истиот се бараше по решение од…
Проектот „„Младинско радио! Во етер!“ беше официјално отворен во петокот на 4 ноември со првата работилница. Настанот го отвори професорот по македонски јазик и литература, Никола Трајковски , кој воедно…
Излезе  од печат на најновиот научен труд на Центарот за истражување на културата и национализмот (ЦИНИК-Скопје): зборник на научни трудови: „Архиви на невидливите: „Македонка - Орган на АФЖ“ (1944-1952), историски искуства…
Врз основа на добиен позитивен резултат за присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволени концентрации во млеко од брендот МИЛКАНО увезено од Босна и Херцеговина, Агенцијата за храна и ветеринарство…
 Здружението на пијанисти и музички педагози ПИЈАНО Битола,  чии основатели се Марија Шамоска Буџаковски и Јана Четелева Белевска во соработка  со  Државното  музичко  училиште  и  КИЦ  Битола,    организираше Музички…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани