Webp.net gifmaker

Вилает

Заврши двонеледниот државниот карантин на 99 лица кои беа сместени во х.Молика на Пелистер.  Лицата го напуштија хотелот на 15 април.
Во болницата во Битола се лекуваат осум ковид позитивни пациенти, од кои три лица се повремено на кислородна поддршка, останатите се стабилни. На домашно лекување се следат 13 пациенти. Досега…
Повеќе од еден час поладнево,  низ градот има сообраќајна раздвиженост  како да нема полициско час. Фреквенцијата е поголема на главните сообраќајници. Од  полицијавелат дека тоа се должи на големиот број…
Градоначалничката Петровска предложи сет економски мерки кои би ја ублажите состојбата кај локалните бизниси предизвикана од пандемијата
   Од 19 март до денес, 13 април, во  Центарот за јавно здравје- Битола и регионот кој го покрива (Кичево, Ресен и Демир Хисар) земени се материјали за испитување (брисеви)…
Реконструкцијата  на фасадата на  Управната зграда на ЈП „Пазари“ е во тек и веќе се наѕира новиот изглед на   објектот  изграден пред 70 години.
Центарот за култура од Битола, инспириран  од потегот на Македонската филхармонија, по добиената согласност од Министерство за култура и Управниот одбор на институцијата, одлучи да се вклучи со донирање на…
Инфективното одделение во битолската Клиничка болница, познато меѓу битолчани како Заразно, е физички одделена  од главната болнича зграда уште при самата изградба пред половина век. Сега овој објект станува Регионална…
Еден  86-годишен штитеник на Домот за стари лица „Сју Рајдер“  во Битола е позитивен на КОВИД-19, а  двајца  кои со него ја делеле истата соба се во изолација.  Исто така,…
Искршени дрвја, паднати гранки и бандери предизвикаа обилните снежни врнежи и дебелата снежна покривка.  Од Општина Битола информираат дека покрај  тоа што ЈП "Нискоградба" од попладнево работи на чистење на…
Модната конфекција "Голден гејт" од Битола се приклучи во производството на заштитни маски  за заштита од Корона вирусот и првите произведени маски ги донираше во Клиничка  болница - Битола и…
Под влијание на влажен и студен воздушен бран утре ќе има врнежи од дожд кои на места ќе бидат обилни (над 25 л/м2).

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани