Вилает

Поради најавата од Управата за хидрометереoлoшки работи за пообилни врнежи од снег и минусни температури кој ќе преовладуваат за престојниов викенд, КЈП "Нискоградба" - Битола, апелира  возачите да го прилагодат…
Јавното претпријатие "Водовод" целосно ја заменува старата дотраена водоводната мрежа на дел од улицата "Климент Охридски" во центарот на градот, наместо постојано да ги санира дефектите. Од "Водовод" велат дека…
На денешен ден, 3 февруари 1977,кај Македонски брод загина Васко КАРАНГЕЛЕВСКИ, припадник на  македонското националноослободително и комунистичко движење во  Вардарскиот дел на Македонија и учесник во Антифашистичката војна, генерал на…
Со поставување на пристапни патеки, посебен лифт- платформа за инвалидски колички и тоалет приспособен за лицата со физичка попреченост по најнови светски стандарди, во Општина Битола целосно им е овозможена…
Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски” – Битола започна јавна кампања „Направи Selfie со твојата омилена книга”. Станува збор за нова, иновативна програма, креирана за редовните членови, но и за привлекување на нови читатели во…
Во рамките на проектот: „Иновациите во функција на унапредување на земјоделството во Пелагонискиот регион“, Центарот за развој на Пелагониски плански регион изврши набавка и поставување на aгрометеоролошки станици со софтвер…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 14 ЈАНУАРИ1910  во Битола е роден Рафаел Јосеф БАТИНО (псевд. Мишо Цветковиќ), припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Југославија. 
Младиот  Пантелејмон Трпчевски, студент и соработник на апла.мк уште од неговите средношколски денови, ја раскажува својата  приказна за неговата најголема пасија-планинарењето. За почетоците, првата средба со планината, неговата љубов, но…
Јавното претпријатие "Паркинзи" од Битола ги известува корисниците дека по повод Новогодишните празници нема да наплаќа за паркинг услугите на 2 јануари во сабота, на 6 јануари (Бадник) и на…
Заврши асфалтирањето на ул. „Партизанска“ во должина од 730 метри, откако претходно комплетно беше променета водоводната и канализационата мрежа, а се изврши промена и на водоводните и канализационите приклучоци. Во…
Општина Битола ќе добие 50 милиони денари или над 820 илјади евра од вкупни 35 милиони евра кои Владата ќе ги прераспредели за 99 инфраструтурни проекти во 75 општини во…
Општина Битола го осовременува игралиштето во населбата Буковски ливади. Започна монтажата на нова гумена подлога -Општина Битола ја заменува подлогата на кошаркарското и фудбалското игралиште во населбата Буковски Ливади.  Целата…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани