77 години од Денот Д, документарец за битолчанецот Панде Матевски, единствениот Македонец кој загинал на десантот во Нормандија

Јуни 05, 2021

Денес се    одбележуваат 77 години од Денот Д, како што во историјата е позната битката во Нормандија (6 јуни – 21 август 1944), најголемата воената инвазија во историјата на човештвото со истоварување на сојузничките сили преку каналот Ла Манш во окупирана Франција. Една од клучните битки која доведе до капитуалција на Третиот Рајх во фашистичка Германија девет месеци подоцна.

 Битолчанецот Панде Матевски (1914-1944) бил единствениот Македонец за кого се знае дека го загубил животот во десантот во Нормандија во Втората светска војна, кога загинаа над 10 илјади војници.

Во 2014 година, во рамките на програмата Normandie / Macédoine, АЛДА со ТВ Орбис направи документарен филм за животот на Панде Матевски, насловен „Војникот Рајан од Битола“. По повод 77 години од Денот Д, апла.мк го споделува со читателите овој документарец

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани