Четворица велосипедисти од клубот „Пелистер 15 Мај“ се вратија со медали од Косово

Мај 16, 2022

Андреј Лешнaров го освои првото место vо категорија јуниор, Даим Мухарем го освои второто место, a Михаил Богдановски и покрај тоа што имаше прекин  падна во првите километри успеа да ја продолжи трката и го освои првото место. Никола Дамјановски ја заврши трката на 4-то место во елит.

Ова се резултатите што ги постигнаа велосипедистите на битолскиот клуб „Пелистер 15 Мај“.

Вчера во Штиме, Косово се одржа меморијална трка „Нусрет Муслиу“ во должина од 90 километри. На трката учество зедоа велосипедисти од Косово, Албанија и 5 клубови од Македонија. Велосипедскиот клуб „Пелистер 15 Мај“ од Битола настапи со 4 велосипедисти во категориите: кадети – Богдановски, јуниори –  Лешнаров и  Мухарем, елит  Дамјанов.