2win800x200

Нова донација медицинска и немедицинска опрема за ЈЗУ Клиничка болница-Битола

Декември 27, 2023

Невладината организација World Medical Relief и Обединетата македонска дијаспора денеска донираа медицинска и немедицинска опрема на ЈЗУ Клиничка болница-Битола.

На промотивниот настан во овој град, министерот за здравство Фатмир Беџити истакна дека со донацијата се врши зајакнување на потенцијалот на ЈЗУ Клиничка болница-Битола.

-Во ЈЗУ Клиничка болница-Битола реализираме зајакнување со нова медицинска и немедицинска опрема во вкупна вредност од 450.000 долари, обезбедена со поддршка на невладината организација World Medical Relief и Обединетата македонска дијаспора. Станува збор за опрема во која има апарати за стерилизација, ортопедски помагала, болнички кревети, медицински столици, инхалатори, апарати за мерење на притисок и инструменти и заштитна опрема, истакна министерот Меџити.

received 1338830913504152

Јавна благодарност до донаторот упати директорката на ЈЗУ Клиничка болница-Битола, Елизабета Ивановска која рече дека опремата е од големо значење и оти со неа ќе се подигне степенот и квалитетот на здравствените услуги и здравствената нега на пациентите од целиот регион.

 

Директорот на Обединета Македонска Дијаспора за Северна Македонија и Европа Гордан Јорданов истакна дека голема е честа во пресрет на божиќните празници да бидат во можност како организација по втор пат да организираат донација на медицинска опрема од овој карактер и со тоа да се заокружи 1 милион американски долари во медицинска опрема да бидат доделени на здравствените установи во државата.

 received 1064283001271225
„Се надеваме дека овие акции ќе станат традиција и секоја година ОМД ќе биде во можност да направи контрибуција во модернизирањето и развивањето на здравствениот сектор, како и помогне во осигурување на основните потреби на пациентите во Македонија“, рече Јорданов.

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани