2win800x200

Умре Американецот што еден месец јадеше само „Мекдоналдс“

Мај 26, 2024

Морган Спарлок, режисерот и поранешен водител на сериите на Си-Ен-Ен чиј документарец од Мекдоналдс „Super Size Me“ беше номиниран за Оскар, почина од компликации од рак во четвртокот, според неговото семејство.Спарлок, кој имаше 53 години, почина во Њујорк, опкружен со семејството и пријателите, се вели во соопштението на неговиот брат.

Режисерската кариера на Спарлок беше разновидна и непредвидлива. Тој беше најпознат по „Super Size Me“, што предизвика национална дебата – не без контроверзии – околу односот на Америка со брзата храна. Филмот го вклучуваше неговиот експеримент со консумирање само храна од Мекдоналдс во текот на 30 дена и бараше од него да јаде само од таа со „супер големина“ .

 

Спарлок беше основач на њујоршкото продукциско студио Warrior Poets и неговиот прв филм, „Super Size Me“, премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал Санденс во 2004 година, каде што му ја донесе наградата за најдобар режисер.Филмот ја освои инаугуративната награда за најдобро документарно сценарио на Здружението на писатели на Америка, како и номинација за Оскар за најдобар игран документарен филм. https://nezavisen.mk/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани