2win800x200

Пендаровски на „Живи библиотеки“

Јуни 29, 2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, вечерва приствуваше  на настанот „Живи библиотеки“ што се одржува во рамките на фестивалот „Битола отворен град“ чиј организатор е МКЦ-Битола

64591739 319502908960117 1028809383682768896 n
„Живи библиотеки“ е алатка преку која се креира простор за конструктивен личен дијалог помеѓу луѓето кои во нормални околности  немаат прилика да зборуваат меѓусебе. „Живи библиотеки“ е алатка за еднаквост што служи за намалување на предсасудите  и дискриминацијата, но оаа алатка има и пширок спектар на примена како алатка за намалување на младинската невработеност, за поттикнување активно учество во борбата за општествени промени, алатка за поттикнување соработка и  вмрежување и др. 
65824301 475048069707360 3405780813709574144 n
 
Тие функционираат како секоја библиотека, посетителите го разгледуваат каталогот со наслови и позајмуваат книга за одредено време. По читањето ја враќаат книгата во библиотеката и ако сакаат можат да позајмат друга книга.
65591892 316740049274901 139191785460072448 n
 
Основната разлика е што во „Живи библиотеки“ книгите се ЛУЃЕТО, а читањето е всушност РАЗГОВОРОТ.
 
65427584 2413867172229272 5136896897377632256 n
 
65415928 875640166105208 8835465069014810624 n
 
64479594 340279919999956 438037710154760192 n
 
65770081 906158129729411 9164766323337592832 n
 
65566219 434461397143061 4369311384597430272 n
 
62340214 621576811674368 745123701405515776 n
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани