Спортската сала преименувана во Боро Чурлевски

Јули 31, 2018

По името на ракометната легенда Боро Чурлевски, кој прерано почина, е преименувана Спортската сала ,,Младост" во Битола. Владеачкото мнозинство во Советот преку Комисијата за спорт како точка на дневен ред ја предложи иницијативата Спортската сала да добие ново име според битолски ракометар познат во бившите југословенски простори и Европа.  Иницијативата предложена од Методија Илиевски, координатор на советничката група од СДСМ, едногласно беше изгласана од власта и опозицијата. 

 

Боро Чурчевски беше еден од најквалитетните ракометари кои ги дала Битола. Играше во дресот на РК ,,Пелистер" кога тој се бореше во првата ракометна ју лига. Беше омилен кај битолската публика, играше среден бег и остави белег со својата брзина и снаодливост на терен. Почина 2014 година на 49 години. Неговите чекори ги продолжува еден од неговите синови, кој игра ракомет во РК ,,Работник Еурофарм". 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани