Webp.net gifmaker

Во Битола уште едно починато лице од ковид-19

Септември 04, 2021

Во Битола денес 19 новозаболени од ковид-19 и едно починато лице на 70 годишна возраст. Активни случаи 283.

Во последните 24 часа се направени 7.174 тестирањe, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 315, Куманово – 53, Тетово – 38, Струмица – 33, Штип – 24, Струга – 23, Кичево -21, Битола -19, Прилеп, Велес и Охрид – по 18, Гостивар и Кавадарци – по 17, Берово – 14, Дебар – 13, Делчево – 9, Крива Паланка – 8, Кочани, Неготино и Радовиш - по 7, Свети Николе – 6, Гевгелија и Кратово – по 4, Ресен, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Пехчево – 2, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.
 
Регистрирани сe 573 оздравени пациенти од: Скопје – 199, Тетово – 62, Гостивар – 54, Куманово – 53, Струмица – 46, Кичево – 25, Кавадарци – 16, Велес – 15, Прилеп – 13, Дебар – 12, Штип - 11, Ресен – 10, Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 6, Свети Николе и Делчево – по 5, Валандово – 4, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3, Крива Паланка и Македонска Каменица – по 2, Охрид, Берово, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Пехчево – по 1.
 
Пријавени се 32 починати лица: 11 починати лица од Скопје (81г, 79г, 74г, 73г, 69г, 67г, 67г, 66г, 60г, 50г и 42г),  5  починати лица од Тетово (78г, 78г, 65г, 63г и 53г), 4 починати лица од Гостивар (73г, 72г, 70г и 63г),  3 починати лица од Куманово (80г, 76г и 64г) , по 2 починати лица од Охрид (65г и 25г) и Струмица (70г и 69г) и по едно починато лице од Битола  (70г), Штип (58г), Струга (81г), Кочани (64г), и Виница (47г).
Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
 
Направени се 7.174  тестови преку: ИЈЗ-299, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-78, ЦЈЗ Тетово–107, ЦЈЗ Куманово –106, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-10, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-159, Авицена-293, Биотек-422, Систина-161, лабораторија Лаор-685, Синлаб-131, Ремедика-35, Плодност–92, Генеа -19, Никоб лаб-1.128, ВФВ Медикал-154, Ели Медика-209, Ројал Медика –109,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.686.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.182.940 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 179.587, бројката на оздравени пациенти е 158.441, на починати е 6.045, а бројот на активни случаи изнесува 15.101.
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани