Фатен возач на камион во Ресен со 1,45 промили алкохол во крвта уште рано наутро

Октомври 04, 2022

Дури 1,45 промили на алкохол во крвта регистрирала полицијата кај професионален возач додека управувал товарно возило во Ресен. Тој бил затекнат пијан зад воланот уште од раните утрински часови.

За време на акциската контрола што полицијата ја споведе на територијата на СВР Битола, која опфајќа шест општини, за четири часа од 7 до 11 часот претпладне, беа исконтолирани 107 возила за да се утврди колку ги почитуваат сообраќајните правила и прописи при управување на товарни моторни возила. Прекршувања биле констатирани кај повеќе од една третина од возачите.  

Од СВР Битола соопштија дека осум возила се исклучени од сообраќај, 14 товарни моторни возила се упатени во станица за технички преглед, изречена е една мерка за возење под дејство на алкохол, санкционирани се двајца возачи за претовар на возилото и исто така санкционирани и 11 поради други прекршоци.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани