2win800x200

Судијата Енвер Беџети од април го чувал предметот во фиока за Владимир Талески

Јануари 11, 2023

Судскиот совет, која го испитуваше одолговлекувањето на случајот „Транспортер“ во кој на казна затвор се осудени екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески и екс секретарот на Општината Слободан Бончановски открива дека предметот седел во фиока со Скопска апелација речиси три години. 

 

За предметот „Транспортер“, кој речиси три години седеше во фиока во Апелација, судија-известител беше Енвер Беџети. Последните денови од декември беше донесена пресуда, откако медиумите упорно пишуваа дека предметот фаќа прашина во Апелација, а главниот обвинет, ексградоначалникот на Битола Владимир Талески примаше плата од Театарот, седејќи дома во куќен притвор. Од овие три години, девет месеци се на непишување и необјавување на пресудата. Таа била донесена во април, но судијата-известител немал време да ја напише, иако рокот за тоа е 60 дена, што значи во јуни требало да биде објавена, а Талески уште тогаш да оди во затвор, објави сдк.мк.

Од завчера Талески е на издржување ефективна казна затвор од 4 години во Прилепскиот затвор 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани