2win800x200

Битолската „Стентон градба“ една од фирмите што ќе работи со Бехтел и Енка на Коридор 10

Септември 14, 2023

По почетокот на работите на Коридорот 8 кај Гостивар, денеска официјално почна да се работи и на Коридорот 8 на патот Прилеп – Битола, дел од проектот на Бехтел и Енка. На оваа делница први влегуваат багерите, булдожерите и другата градежна механизација на битолската компанија „Стентон градба“. Оваа компанија беше споменувана како една од трите кои ќе работат на коридорите.

Во разговор за Канал 77, менаџерот Гоце Стојаноски потврди дека „Стентон градба“ е избрана од Бехтел и Енка за подизведувач на Коридорот 8.

Како што објасни Стојаноски, преговорите траеле со месеци, со постојано дополнување на нова документација, што ја барале од американско – турскиот конзорциум.

Извор https://mms.mk/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани