2win800x200

Почнува големиот Велигденски пост! Денеска е чист понеделник

Март 18, 2024
Смолево Апла.мк Смолево Апла.мк

Големиот Велигденски Пост, најдолгиот и најважниот во православната вера, започнува денеска, 18 март, а завршува со празникот Воскресение на Исус Христос, кој годинава се празнува на 5 мај.

Постот не е гладување, ниту занемарување на трпезата, туку, пред сè, тој е морално и етичко изразување на вистинската љубов кон Бога и Синот Божји, кој преку своите страдања и својот живот во вера ги утврдил вредностите на христијанството. како и израз на љубов кон ближните.

Постот се троши во молитва, простување, покајание и подготовка за причест, што е круна на тоа доброволно откажување. Свештениците и свештените лица се оставени да ги решаваат и ублажуваат обврските на верниците кои поради возраст, здравје или вид на работа не можат да ги почитуваат правилата на постот.

Освен што се воздржуваат од лоши мисли и постапки, верниците не јадат мрсна храна – месо, јајца, сирење и млеко. Виното и маслото се дозволени само во сабота и недела и на Св. четириесет маченици, а риба за време на пост може да се јаде само на празникот Благовештение и Цвеќе, а во сите други денови се пости на вода.

Посебно строго се постат првите и последните денови од постот.

На Велики петок, кој е во добра здравствена состојба, нека се воздржува од јадење и пиење додека не се симне плаштеницата, кога се зема оброк на вода.

Исто такаВелика Сабота строго се пости на вода и тоа е единствената сабота во годината што се пости на вода.

 

 

 

 

Објавено од А.Б 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани