2win800x200

Почна кампањата за претседателските избори

Април 04, 2024
фото рацин фото рацин

 

Официјално почна изборната кампања за претстојните претседателски избори кои ќе се одржат на 24 април. Седум кандидати ќе бидат на гласачкото ливче. 

Под реден број 1 ќе биде кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, на второт место е Гордана Сиљановска Давкова, кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Билјана Ванковска, кандидатката на Левица е на редното место број 3, на четвртото е Арбен Таравари од коалицијата Вреди, Бујар Османи од коалицијата Европски фронт на ДУИ на пето место, Стевчо Јакимовски од ГРОМ е на шесто и Максим Димитриевски од ЗНАМ – За наша Македонија е на седмото место на гласачкото ливче.

На 8 мај, заедно со парламентарните избори, ќе се одржи и вториот круг од претседателските избори.

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани