Webp.net gifmaker

Славно Смилево се подготвува за Петровден, по сите протоколи за заштита од КОВИД-19

Јули 10, 2020

 

Славно Смилево се подготвува според сите портоколи за заштита од КОВИД-19 за престојниот празник Петровден. Манастирот „Св Петар и Павле“ кое на оддалеченост од 8 километри од селото во коријата на Бигла Планина превршуваат подготовките за славата.Славата со служба во манастирот почнува утре вечер, по 17 часот, додека во недела службата започнува во 7 часот наутро. 

-Со оглед на тоа дека на целата територија на државата владее придржување на мерките за заштита од корона вирусот се молат сите верници кои сакаат да го посетат овој комплекс да се придржуваат до мерките за физичка дистанца, носење заштитна маска и миење на раце, велат од црковскиот одбор на манастирот  „Св Петар и Павле“. 

Манастирот е изграден одамна,  но свечено беше осветен по возобновувањето во 2018 година. Во моментов во дворот се изведуваат градежни работи како потпорни ѕидови и  капија, чешма за што се ангажирани најдобрите мајстори од Реканскиот крај. 

107799443 278827070090455 1054238759537107346 n

107910973 1567295476775150 5854329560651483251 n

107846262 1713931342088387 8154284032391195025 n

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани