Невремето тркалаше камења, носеше земја, уриваше бандери и корнеше асфалт во Потпелистерието

Мај 14, 2022

IMG 755412fbd3bbf06c1e40b7b9a701fe14 V

 

За само еден час силното невреме што попладнево го зафати Потпелистерието со пороен дожд, ветар, грмежи и град, носеше камеања и земја, а пoплави и многу домови во Потпелистерските села. 

IMG b75136a116f0e195a4838d0d00d1d24e V

Жителите се жалат и на други штети во нивните куќи, плевни и штали. Реката е надојдена и носи се пред себе

IMG 026aa8ce740ebc3128cade7822c276f9 V

Оштетиувања има и на патиштата,  на патот кон ски населбата Нижеполе однесени се и делови од асфалтот, а има и урнати бандери.

 

 IMG 57e6ebbb5b2758c072f9d175e7fe9f95 V

 IMG 57e6ebbb5b2758c072f9d175e7fe9f95 V

IMG b2913892c05052f8e06ae0f6d944b010 V

IMG ec71daec9255f284684fdc9fed86b5a5 V

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани