2win800x200

Поштенска марка со култниот „Мал битолски Монмартр“

Мај 24, 2022

Утре (25.05.2022), среда, во соработка со Македонски пошти ќе излезе нова поштенска марка со култниот „Мал битолски Монмартр“. Исто така, иницијалите на светски признатиот ликовен педагог Коста Хаџи Антоновски, идеен творец на „Монмартр“, ќе станат составен дел од логото, амблемот, заштитниот знак и знамето на Детското ликовно студио. Ова беше соопштено на отворањето на 41 издание на ликовната колонија „Мал битолски Монмартр“ вчера во старата чаршија во Битола.

Колонијата започна со доделување на наградите за осумдесетината учесници од 16 држави и со традиционалниот огномет..

Претседателката на Детското ликовно студио Елена Хаџи Антоновска на приустните им порача: „Во време на луѓе, одважете се и храбро одберете да бидете човек. Светот останува на вас и вашатата креативна имагинација, творете и ширете добрина!“

На ликовни уметници наградите и дипломите им ги врачи градоначлникот Тони Коњановски кој рече дека во основното училиште „Кирил и Методиј“ и него на ликовна уметност, како дете, го учел Коста Хаџи Антоновски.

„Тоа што гостуваат 14 тимови од 16 држави, а пристигнале пратки со ликовно творештво од над 40 држави јасно говори за значењето на оваа манифестција. Како локална самоуправа ставаме силен акцент на поддршката на културните манифестации во нашиот град придонесувајки за култирно-уметничкото раздвижување и културна промоција на Битола“, рече Коњановски.

281776604 1175808056511779 2993657486802725449 n

282103336 3309520209373630 5534386679708436861 n

282254388 312304081073247 6315550512681508151 n

282347507 558838982508197 5749084617901491870 n

282610616 421651043108904 935297171465559469 n

282058583 415262083753528 6142889974895254995 n

282716312 5229406273769230 6167265734688954530 n

283276482 309035378086340 3623543680071959972 n

282060800 604971733815731 7616265894540895990 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани