2win800x200

(Фото) Високо под ѕвездите-ноќ и изгрев за паметење на Големо Езеро

Јули 17, 2022
Фото Стефанија  Јосифовска  и  Иванчо Тошевски Фото Стефанија Јосифовска и Иванчо Тошевски

Околу 300 вљубеници во планината од 30 градови низ држвата синоќа учествува на несекојдневен музичко-сценски настан кој се одржа на Големо езеро, на 2218 метри надморска височина под отворено небо во Националниот парк Пелистер.

На најубавата и најакустична природна сцена во Македонија, концерт имаше Сити Бенд од Битола, а присутните  преку телескоп ги набљудуваа Месечината, Јупитер и Сатурн. Магијата продолжи во утринските часови, каде учесниците имаа можност да го набљудуваат будењето на денот на Пелистер. Настанот е во организација на Планинарскиот клуб Олимпус Монс од Битола

-Пишуваме историја затоа што на една од најакустичните природни сцени на Големо Езеро на 2218 м.н. в организиравме несекојдневен настан. Го слушаме битолскиот, но и светски познат бенд Сити Бенд. Овој настан е дел од Битфест, а сето ова ќе беше тешко да се организира без поддршка на Општина Битола. Започнавме со искачување од Нижеполе од 1200 метри н.в и успеавме сите учесници да се искачиме до Големо Езеро. Имавме ретка можност да го гледаме изгревањето на месечината, но настант не заврши со настапот на Сити Бенд. Утрината кај 4 часот отидовме на врвот Ветерница каде сите бевме сведоци на ексклузивни глетки на изгрејсонцето, рече Ивано Тошевски од Олимпус Монс.

За планианрите ова е исклучително и несекојденвно доживување

-Дојдовме од Скопје, слушнавме за настанот Високо под Ѕвездите, сакавме да видиме како е на вечер на Пелистер, дојдовме да го видиме Големото и Малото Езеро, имавме и можност да гледаме ѕвезди со телескоп. Вреди да се дојде, велат планинарите.

И астрономот Радан Митровиќ од Скопје вели дека пелистер нуди неверојатни убавини од секој аспект.

-Локацијата е прекрасна, првапт сум тука, и ми е жал што не сум бил претходно, но сигурно дека пак ќе дојдам. Импресиите се навистина неверојатни , езерото, природата, видикот е прекрасен, немам зборови да ја опшиам оваа убавина. Ведро е секаде, нема облаци, одлични услови да ги гледаме Месечината, Сатурн и Јупитер, рече Радан Митровиќ член на скопско астрономско друштво

Од Сити Бенд велат дека настапиле на многу сцени, но за првпат имат свирка на ваква локација.

-Сме настапиле на многу сцени, но ове е првпат во историјата на Пелистер да има свирка во живот. Се надевам дека сите, заедно со нас уживаме високо под ѕвездите, рече Ирена Димовска Митревска од Сити Бенд

 

изгрев

изгрев2

изгрев3

viber image 2022 07 17 09 03 40 404

viber image 2022 07 17 09 03 38 841

изгрев4

293589483 720077339222099 4225484483464253230 n

изгрев5

изгрев7

изгрев8

изгрев9

 

viber image 2022 07 17 06 58 35 975

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани