2win800x200

Пожар на ридот над Битола

Септември 21, 2018

Попладнево пожар избувна на ридот над населбата Горно Оризари во Битола. Пламените јазици зафатија голем дел од шумската површина и тоа ниска трева и во дел борови стебла. На терен огнот го гаснат екипи на битолската Противпожарна единица, Јавното претпријатие „Комуналец“, а се вклучи и локалното население. Пожарот се јавил во повисоките делови од ридот, а потоа потпомогнат од топлото време и ветерот се прошири на стотина метри од населбата Горно Оризари. Причините не се занаат, но битолчани кои живеат во близина велат дека секое лето некој го потпалува ридот. 

 

„Пожарот избувна околу 12 часот во повисоките делови од ридот. Пожарната стигна, се собравме и жители од населбата и дел изгасивме. Но, огнот зафати голема површина. Гасневме со лопати. Ова е дел нискостеблеста, дел борова шума. Лани ја пошумивме и сега изгореа дрвцата“, вели битолчанецот Гоце Стојановски, жител на Долно Оризари.

42202442 469818113530215 2906992461895172096 n

42254154 238859183469191 9169854708532117504 n

42349725 921015534765398 5875761465633275904 n

42206909 994359247391994 8401464851456589824 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани