2win800x200

Отстранети 105 гранични столбови од границата меѓу Македонија и Грција

Ноември 26, 2018

Грчката полиција започна истрага за да ги идентификува одговорните за повлекување на 105 гранични столбови на граничната линија меѓу Грција и Македонија, јави „Грчки репортер“. Според овој портал, столбовите се отстранети од нивните темели.

Некои од нив, пирамиди околу еден метар високи и некои помали цилиндри, наводно биле отстранети помеѓу четврток и петок, вдолж делот од 13 километри на границата меѓу селата Мезокампос и Ахлада во близина на градот на Лерин.

Новинската агенција Атина-Македонија објави дека обвинителството и воените власти во областа биле предупредени.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани