2win800x200

Директорката на Завод и музеј в полиција ги пријави ископувачите на локалитетот во Живојно

Март 03, 2023

На 01.03.2023 во СВР Битола, Мери Стојанова (50) од Битола, директорка на Национална установа „Завод и Музеј“ - Битола, пријавила дека на 25.02.2023, по претходна дојава, таа и уште двајца вработени извршиле увид во археолошки локалитет „Влахо“ во с.Живојно, Општина Новаци. Притоа, на археолошкиот локалитет затекнале работници и механизација на фирма од Битола како вршат ископ на локалитетот без претходно извршено задолжително археолошко истражување на локалитетот. Според пријавеното, при увидот било констатирано дека е уништен голем дел од локалитетот. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани