Уметникот Кардула изработи портрети за народните херои на Битола

Ноември 04, 2023
Фото ФБ Зоран Кардула Фото ФБ Зоран Кардула

Македонскиот уметник Зоран Кардула во чест на 4 Ноември, Денот на ослободувањето на Битола, изработи портрети од осумте народни херои кои во антифашистичката борба  ги даде градот и со чии дела битолчани и денес се гордеат. Портретите се преземени од неговиот ФБ профил 

 398771684 24579701014978900 8799559182246912517 n

398780088 24579700814978920 6574043638303004436 n

398886798 24579701021645566 2037139175276691392 n

398927314 24579700788312256 9135132750231821692 n

398930145 24579700991645569 4471473153686788835 n

398956579 24579700828312252 3982584148733840407 n

399021555 24579700818312253 5606703215328418453 n

399340021 24579700798312255 9054300274413260805 n

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани