2win800x200

И Саат кулата во новогодишно руво, осветлена во боите на македонското знаме

Декември 28, 2023

Во предвечерието на Новогодишната ноќ, Саат кулата во Битола е  осветлена во боите на македонското знаме, карактеристични и за грбот на Општина Битола. Црвено - жолтата светлина го исполни и  просторот околу еден од најважните симболи на Битола.

-Додека, Старата битолска чаршија и Платото пред Офицерскиот дом, живеат со „Зимска приказна“, Саат кулата, како посебна, значајна знаменитост за Битола, во новите 365 дена, со посебен колорит на топлина и впечатливост ќе го исполни просторот кај Градскиот парк, соопштија од Општина Битола

IVK 8797 2

IVK 8809

IVK 8817

IVK 8876

IVK 8897

IVK 8910

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани