Webp.net gifmaker

Еден новозаболен во Битола, вкупно 109 во државата

Август 10, 2020

Денес во Битола е регистриран еден новозаболен, со што вкупниот број на позитивни е 166, а во моментот има 73 активни случаи.

 

Во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: 

 
-Скопје 20
-Куманово 16
-Штип 13
-Прилеп 1
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Кавадарци 15
-Гостивар 10
-Гевгелија 1
-Радовиш 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Виница 3
-Свети Николе 5
-Кичево 7
-Неготино 1
 
Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови. 
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 422 оздравени пациенти од:
 
-Скопје 173 
-Куманово 28
-Штип 93
-Прилеп 8
-Тетово 23
-Струга 36
-Охрид 15
-Гостивар 28
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 1
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Свети Николе 3
-Кичево 1
-Ресен 5
 
Досега во земјата се направени вкупно 115590 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11942,  бројката на оздравени пациенти е 8087, на починати е 528, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3327.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани