2win800x200

26.03- Во Битола 50 новозаболени, 11 оздравени

Март 26, 2021

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 618
-Куманово 94
-Прилеп 89
-Велес 76
-Тетово 63
-Гостивар 54
-Кавадарци 53
-Битола 50
-Штип 39
-Гевгелија 38
-Охрид 33
-Струмица 27
-Неготино 26
-Кочани 22
-Кичево 17
-Струга 13
-Ресен 12
-Пробиштип 10
-Дебар, Берово и Свети Николе по 9
-Крива Паланка и Радовиш по 8
-Валандово 7
-Богданци и Демир Капија по 6
-Македонски Брод и Пехчево по 5
-Виница и Делчево по 4
-Крушево 3
-Демир Хисар и Кратово по 2
-Дојран 1
Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 пациенти од Скопје (83г,82г,81г,75г,74г,72г,70г,70г,69г,62г,43г,38г), по 3 пациенти од Тетово (69г,60г,41г) и Кавадарци (78г,77г,71г), по 2 пациенти од Битола (83г,65г), Прилеп (73г,68г) и Ресен (75г,66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г).
Регистрирани се 457 оздравени пациенти од:
-Скопје 128
-Прилеп 50
-Кавадарци 33
-Неготино 28
-Гостивар 26
-Куманово, Тетово и Велес по 25
-Струмица 17
-Гевгелија 16
-Штип 15
-Битола и Кочани по 11
-Берово 10
-Валандово 6
-Радовиш 5
-Кичево и Крушево по 4
-Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 3
-Пробиштип и Виница по 2
-Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани