2win800x200

ВИДЕО: Во Битола ечеше "Македонско девојче" во изведба на австрискиот дувачки квартет "Хајдн Брас"

Јули 01, 2018

Австрискиот месинг квартет "Хајдн Брас" ја стана публиката на нозе во Народниот театар во Битола кога ја отсвири македонската песна "Македонско девојче". Салата ечеше од аплаузи.

{YouTube}pb_NlYGfK-w{/YouTube}

Претходно дувачкиот ансамбл изведе мелодии од Хајдн, Моцарт, Брамс и други класици, како и џез и други видови на музика. Концерот беше во организација на Австриската амбасада во Скопје во соработка со Општина Битола. Изведбата беше во рамки на "Бит Фест" како една од првите настани што се одржуваат во организација на амбасадите и конзулатите, потврдувајќи ја положбата на Битола како конзулски град

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани