2win800x200

Планинари и рекреативци по седми пат на новогодишно искачување на Антена

Јануари 01, 2019

Група планинари и рекреативци ноќеска два часа по полноќ тргнаа на пат за Антена  во  тешки временски услови за рано утрово да го испијат  првото новогодишно кафе или чај во планинарскиот Дом. Ваквата новогодишна авантура планинарите ја практикуваат седум години по ред.

Екипата составена од Влатко Крбалевски, Менде Давитковски, Петар Нолев-Пепо, Игор Радичовски, Зоран Балуловски-Зрла, Елена Давитковска и Иванчо Тошевски поминаа тежок пат  со силен ветер од 60 -70 километри на час. Ако на 1200 метри надморска височина снегот беше 5 сантиметри, на 2601 метар е 50 сантиметри велат планинарите, и додаваат дека задоволството  е големо да се ужива во нашиот Пелистер.  

received 2112753169035967

received 763278194034486

received 221016265485714

received 960498767494428

received 361767747959888

received 832164930500002

received 331169351056999

received 392508521320824

received 2112753169035967

received 287255278598301

received 1951144571857122

received 2221421748177397

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани