Webp.net gifmaker

Република Северна Македонија ќе биде успешен пример за елиминацијата на хепатитот, порача Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа

Јули 29, 2020

„Македонија ќе биде успешен пример во елиминацијата на вирусните хепатити гладејќи партнерство во сузбивањето на болеста со експертската заедница и во соработка со цивилното општество“, рече обраќајќи се преку интернет врска регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге. Неговото обраќање е продолжеток на конференцијата што вечера на Светскиот ден за борба против хепатитот се одржа преку интернет врска меѓу многу здравствени експери во светот, а во организација на Хепар Центраот од Битола.

„Република Северна Македонија ќе биде одличен пример за многу земји во различни региони применувајќи иновативни решенија за лекување на ХИВ и третман на хепатитите. Новата програма за вакција протиов хепатит Б има постигнато резултат на 95 процентна заштита. Тоа е сигурна заштита на идните генерации од хепатит Б и компликациите од него од цироза и рак“, рече Клуге, поздравјувајќи ги здравствените власти во земјава и министерот Венко Филипче за издвоениот буџет за набавка на нови лекови за третман на хепатитот Ц.

Вчера на меѓународната конференицја на која се обратија екперти од повеќе делови на светот и земјава беше отпочната кампањата за рано тестирање, лекување, вакцинирање против хепатитис. Беше кажано дека повеќе тестирање, вакцинација и лекување спасуваат животи и ги намалуваат ризиците од рак и цироза за генерациите што доаѓаат. Хепатитис Ц со новите терапии може да лекува во рок од 12 недели.

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани