2win800x200

Полно верници и на Свети Атанасиј во Дихово

Јануари 31, 2023

Голем број христијански верници  ја посетија црквата „Свети Атанасиј“ во Дихово која денес го слави својот патрон празник. Тие запалија свеќа за здравје. Црквата се наоаѓа во подножјето на Пелистер, во западен правец на 3 километри  оддалечена од селото. До неа води земјен пат кој често пати го искчауваат некои од планинарите рекреативно. Свети Атанасиј годинава донесе и снег, па ја побели шумата околу манастирот. Овој празник покажа дека уште сме среде зима иако се смета дека од денес во времетраење се зголемува денот.

 

dihovo2

dihovo3

dihovo4

dihovo5

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани