2win800x200

"Зимската приказна" на Широк Сокак донесе дуо улични музичари од Венецуела и Украина

Декември 30, 2023

Дали деновиве ги забележувате овие улични музичари на Широк Сокак?

Дуото виолончело и флејта се музичари кои доаѓаат од Венецуела и Украина. 
 
ЗИМСКА ПРИКАЗНА ги ангажира од стартот до крајот нашиот девет дневен настан да бидат наши гости и да го прават амбиентот со својата класична музика празничен на нашиот Широк Сокак. Поминете и поддржете ги…им значи бескрајно 
 
Еве ја нивната приказна:
 
“Веќе една година патуваме низ Европа, но со нашиот бенд наречен LOS IANKOVERS свириме музика од светот. Дуетот се роди затоа што другите наши членови оваа година мораа да патуваат во Колумбија. Јанко е Колумбиец, а неговата мајка е од Украина, јас  сум Исмар сум од Венецуела. И двајцата сме професионални музичари, Јанко дипломираше во Колумбија, а јас во Венецуела. Денес нашиот дует има голем репертоар од класична музика до балканска музика. Со надеж дека секој пат ќе го прошируваме многу повеќе"
 
FB IMG 1703955859055
 
FB IMG 1703955864968
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани