2win800x200

Од ѓубре се чистеше штитот на коњаникот во центарот на Битола

Ноември 23, 2018

Работник од комуналното претпријатие го чисти така наречениот штит на коњаникот во центарот на Битола. Се работи за фонтаната,чиј горен дел денес беше подигнат за да се исчисти сметот што битолчани го фрлаат внатре. Инаку, фонтаната беше изградена пред неколку години за време на преходната локална власт кога пред неа беше поставен споменикот на Филип Втори, а таа требаше да го претставува штитот на Фалангата. Околу неа се долгите копја на македонската војска од античко време.   

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани