2win800x200

Денес

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска почна главната расправа по предметот „Транспортер“ каде обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески и уште 20 лица за злоупотреба на службената положба.
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола во соработка со  ОУ „Даме Груев“ – Битола денеска го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.
Се интензивираат судските рочишта за екс градоначалникот на Битола Владимир Талески. Оваа недела Талески има две судски рочишта за два одделни предмети, едниот во битолскиот суд, а другиот во Скопје.…
Во завршна фаза е тендерската документација за купување на сопствена механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола со што ќе се елиминира или ќе се сведе на минимум ангажирањето…
Битолскиот Здравствен дом од денеска и официјлано  го носи името на познатиот еврејски лекар  и голем хуманист, Хаим Абреванел, коијживеел и работел во Битола до 1963 година.  Абреванел бил  и…
Не  е потребен коментар за овие фотографии напаравени денеска во ски центарот Ниже Поле, тие се уште една потврда за нашата (не)култура и недостигот на елементарни хигиенски навики, но  зборуваат …
Министерството за култура и одобрило 2 милиони денари на Општина Битола за битолското културно лето „Битфест“ -2018. Во годинешната програма за култура под ставката -интердисциплинарни проекти,  стои дека општината побарала…
По објавениот статус на ФБ профилот на Планинарското друштво „Трансверзалец“ во кој ги повикаа планинарите да се воздржат од изјави во врска со трагичниот настан на Кајмакчалан се до објавување…
Врнежите од снег попладнево предизвикаа проблеми во сообраќајот на повеќе патни правци, а во моментот според известувањето од АМСМ, во целосен прекин е сообраќајот на патот Битола-Ресен.   АМСМ  известува…
Попладнево поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и Ѓавато, како  и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот…
За пет години, поточно во периодот од 2013 до 2017 година Општина Могила од општинските пари потрошила 52 433 евра за кафански сметки, обвини градоначалничката Јасмина Гулевска во соопштението што…
Кривичните пријави што полицијата ги поднесе денес против ЕЛЕМ и петмина поранешни директори од РЕК „Битола“ произлегле од истрагата што била покрената по пријавата на здружението „За нас се работи“,…
Нема да дозволиме гасот да стигне до општина Битола, а во градот да не биде поставена примарната мрежа, рече градоначалничката на Битола, Наташа Петровска на денешната средба со директорот на…
Традиционално, Амбасадата на Руската Федерација во  Македонија, го одбележе Денот на руската дипломатија во Битола. По тој повод амбасадорот на Русија Олег Шчербак, со претставници од локалната самоуправа и други…
Во Битолската библиотека „Св. Климент Охридски“ беше одржана работна средба на в.д. директорите на националните институции Завод и музеј – Битола, д-р Мери Стојанова и НУУБ „Св. Климент Охридски“ -…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани