2win800x200

Денес

Општина Битола ќе соработува со Црна Гора за време на престојното Битолско културно лето, беше соопштено на денешната средба на црногорскиот амбасадор Предраг Митровиќ и битолската градоначалничка Наташа Петровска.
Владата ќе се задолжи во име на општините со нов кредит од 120 милиони евра за враќање на старите долгови. Со тие пари ќе се исплаќаат обврските кон добавувачите, а…
Претставници на генералштабoвите на армиите на Република Македонија и Република Турција, воени кадети од Турција, амбасадорот и конзулот на Република Турција, претставници на здруженија за македонско-турско пријателство и на јавниот…
Советниците од независната листа „Поинаку“ ја напуштија седницата на Совет додека на неа се разгледуваше и гласаше завршната сметка на Општина Битола за 2017 година.
За да напредува еден бизнис многу е важно лесно да функционира во општеството. Република Македонија иако во изминатите години високо котираше на ранг-листата на „Дуинг бизнис“ на Светска банка, сепак…
  Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, Општина Битола во соработка со канцеларијата на ОН за родова еднаквост  и со поддршка на министерствата за внатрешни работи и труд и…
Бизарна случка што предизвикала нервоза кај патниците била причина утрово за доцнењето на возот на релација Скопје –Битола. Машиновозачот  случајно ги затворил во кабината клучевите од влезната врата на кабината…
Во рамките на тродневното одбележување на празникот 8 ми Март, Организацијата на жени од Битола, во партнерство  со Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола, ги додели наградите од конкурсот за…
На денешен ден,  5 март, во 2006 година во Битола почина Вангел Нечевски-Тунелот. Роден бил во Битола на 17 март 1922 г. Бил припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење…
Животот на руските имигранти во Македонија и дејноста на руските научници, професори, архитекти, ликовни уметници, лекари, артисти, ќе бидат претставени на изложбата што вечерва ќе биде отворена во Битола на…
Во 7 часот во Битола се измерени - 7 степени. Студен бран од портокалова фаза денеска ја зафати целата држава. Утринските температури се движат од -17 до -6 степени, а…
Со оглед на неповолната временска состојба и минусните температури, Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните да пријават случаи со бездомни лица во Црвениот крст и во центрите…
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег, а забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Стража-Кичево и на…
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. На сите сообраќајни патни правци во државава се забележуваат врнежи од ситен снег.
Од утре Македонија ќе биде под влијание  на многу студена и влажна воздушна маса, што ќе услови заладување и врнежи од снег во целава земја, а од вторник температурите ќе…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани